Home

Zdrowe odżywianie w szkole i na co dzień – pigułka wiedzy

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim dobre produkty spożywcze, Na zdjęciu warzywa i owoce pełne witamin.

Zdrowe odżywanie odgrywa niezwykle istotną rolę w życiu każdego człowieka, szczególnie dzieci i młodzieży. Uczniowie bardzo często bagatelizują tę kwestię, dlatego nie rozwijają się tak dobrze, jak mogliby pod względem fizycznym oraz intelektualnym. Na tym blogu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze, jeśli chodzi o prawidłowe odżywianie w szkole.

Dlaczego prawidłowe odżywianie jest ważne?

Jedzenie zdrowej i wartościowej żywności wywiera pozytywny wpływ na układ pokarmowy. Lepsze wchłanianie tych pokarmów zapobiega powszechnym problemom, takim jak bóle brzucha, wzdęcia czy nudności. Kwasy tłuszczowe omega-3, znajdujące się w tych pokarmach, obniżają nagromadzenie tzw. złego cholesterolu we krwi, chroniąc tym samym organizm przed miażdżycą i zawałem serca. Dieta wpływa również na stan  skóry, włosów i paznokci człowieka. Składniki odżywcze zawarte w pełnowartościowych produktach zwiększają poziom energii, dzięki czemu zyskujemy siłę do działania. Nawyki żywieniowe pośrednio wpływają na jakość oraz długość życia. W celu uniknięcia przyszłych konsekwencji należy zwracać uwagę na składniki pokarmów i źródła ich pochodzenia.

Podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Wszystkie osoby, którym zależy na prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, powinny kierować się określonymi zasadami. Poniżej znajdziesz podstawowe z nich. Warto je zapamiętać i wdrożyć do swojego życia, bez względu na aktualny wiek.

Regularne spożywanie posiłków

Specjaliści ds. żywienia sugerują spożywanie czterech do pięciu posiłków dziennie, najlepiej z równymi, 3-godzinnymi przerwami. Taka częstotliwość gwarantuje zrównoważony poziom glukozy. Poza tym częstsze jedzenie mniejszych porcji pomaga uniknąć napadów głodu i zapobiega otyłości, a także cukrzycy – te choroby mogą dotknąć każdego. Ponadto zaleca się, aby nie jeść tuż przed snem, ani nie czekać zbyt długo na śniadanie po przebudzeniu.

Odpowiednie nawodnienie organizmu

Ludzkie ciało jest zdolne wytrzymać pewien czas bez posiłków, ale głębokie odwodnienie zwykle prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. W związku z tym konieczne okazuje się picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Dodatkowo warto spożywać soki owocowe, ale z umiarem ze względu na dużą zawartość cukru. Lepiej unikać napojów ze sztucznymi słodzikami, ponieważ zawierają sporo kalorii, a przyjmowanie ich w nadmiarze prowadzi do uzależnienia.

Różnorodność dań i przekąsek

Każdego dnia należy przygotowywać świeże i zróżnicowane posiłki. Odgrzewanie zmniejsza wartość odżywczą dań i przekąsek. Bogata dieta ma ogromne znaczenie dla zdrowia. Wielokolorowe warzywa dostarczają organizmowi witaminy oraz minerały. Zresztą takie podejście tworzy też idealne warunki do odkrywania nowych, nieznanych smaków.

Jakie składniki odżywcze są najważniejsze dla uczniów?

  • Glukoza jest niezbędna dla mózgu do wykonywania takich funkcji jak myślenie, zapamiętywanie i rozwiązywanie problemów. Węglowodany złożone znajdujące się w produktach pełnoziarnistych, takich jak pieczywo razowe, ryż brązowy, kasze, makarony razowe, płatki śniadaniowe i otręby, uznaje się za najlepsze źródło glukozy.
  • Witaminy z grupy B odgrywają ważną rolę dla układu nerwowego, a ich niedobór prowadzi do obniżenia koncentracji i problemów z pamięcią. Źródła tych witamin to mięso, podroby, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, drożdże, orzechy, warzywa i owoce. 
  • Kwasy tłuszczowe omega-3 są istotne dla rozwoju i funkcjonowania mózgu. Badania wykazują, iż spożywanie odpowiedniej ilości tych kwasów poprawia koncentrację, procesy myślowe, a także zmniejsza drażliwość i agresję. Najlepsze źródła tych kwasów to ryby, orzechy i oleje roślinne. 
  • Minerały, takie jak żelazo i cynk, również należą do składników niezbędnych dla organizmu. Żelazo pomaga w transporcie tlenu do wszystkich komórek, co wpływa na proces uczenia się, a znaleźć je można w czerwonym mięsie, żółtkach jaj oraz warzywach. Cynk wpływa na prawidłowy rozwój i odporność, a jego źródłem są mięso i pełnoziarniste produkty zbożowe.

Jak uczyć dzieci i młodzież prawidłowego odżywiania?

Przede wszystkim trzeba wytłumaczyć dziecku zalety zdrowej diety i stylu życia. Nie stosuj ekstremalnych środków, gdyż będzie to miało raczej  negatywne skutki. Porozmawiaj wprost z dzieckiem o zaletach zdrowego stylu życia, ale nie zamęczaj go tym i nie egzekwuj zbyt wielu zasad dietetycznych – postępuj powoli, krok po kroku. W zależności od wieku dziecka możesz włączyć elementy zdrowego odżywiania do zabawy. Zaangażuj dziecko w przygotowywanie pożywnych posiłków. Pozwól mu mieszać, rozrzucać, układać, przesypywać i dodawać konkretne składniki do potraw. Z czasem ujrzysz konkretne efekty. Pamiętaj też, że dzieci chętniej jedzą to, co ładnie wygląda. Układaj posiłki w taki sposób, żeby, zachęcać pociechy do jedzenia.

Odżywianie w szkole – o czym należy pamiętać?

Żywienie uczniów jest integralną częścią funkcjonowania dziecka w środowisku szkolnym. Spożywanie posiłków może wpływać na koncentrację, samopoczucie oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych. Śniadanie stanowi podstawowy posiłek, dostarczający organizmowi energii na cały dzień. Jeśli między posiłkami występują długie przerwy, poziom glukozy we krwi spada. W konsekwencji obniża się poziom koncentracji i sprawności fizycznej. Jednocześnie następuje wzrost drażliwości – to wywiera negatywny wpływ na relacje w grupie klasowej.

A co ze sklepikami szkolnymi? Obiekty te muszą stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia, czego musi dopilnować dyrekcja wraz z rodzicami. Produkty i potrawy spożywcze, które mogą być sprzedawane w takim miejscu, są określone w rozporządzeniu. Zawiera ono również kryteria zawartości cukru, tłuszczu i soli. Aby dzieci mogły wykształcić zdrowe nawyki żywieniowe, niezbędna jest współpraca rodziców ze szkołą. Tylko skuteczna współpraca pomiędzy pracownikami szkoły, rodzicami oraz dziećmi może prowadzić do trwałej, pozytywnej zmiany nawyków żywieniowych. Rodzice powinni pomagać szkole na różne sposoby wychowawcze.

Żywienie dzieci a niedobór witamin

Prawidłowe żywienie dzieci ma ogromny wpływ na ich zdrowie i rozwój. Dzieci potrzebują odpowiedniej ilości witamin, aby ich ciała mogły prawidłowo funkcjonować, a także aby chronić je przed infekcjami i chorobami. Ważne jest, aby rodzice zapewnili swoim dzieciom zbilansowaną dietę, która będzie zawierała odpowiednią ilość witamin i składników odżywczych. A co jeśli dzieci cierpią na długotrwały niedobór witamin? Wówczas nierzadko konieczne okazuje się przyjmowanie odpowiednich leków lub suplementów diety. Propozycje i recepty można uzyskać między innymi na portalu Receptomat. W razie konieczności istnieje też opcja kontaktu online z lekarzem w celu specjalistycznej konsultacji. Ustalenie, jaki preparat wybrać, odgrywa istotną rolę w walce z niedoborem witamin u dzieci.

Smaczne i zdrowe pomysły na śniadania do szkoły

Nie masz pomysłu na śniadanie do szkoły? Oto kilka ciekawych propozycji, które są jednocześnie zdrowe i smaczne!

  • Sałatka warzywna z waflami ryżowymi – większość dzieci nie lubi warzyw, dlatego sałatka złożona z takich składników zwykle im nie odpowiada. Jednak wystarczy dodać do niej wafle ryżowe w formie pełnej lub skruszonej, aby zachęcić najmłodszych do spożycia posiłku.
  • Musli z jogurtem i owocami – to niezwykle proste i szybkie w przygotowaniu śniadanie do szkoły o świetnym smaku oraz bogatym zasobem składników odżywczych. 
  • Tortilla z warzywami – stanowi uniwersalne rozwiązanie, bo można włożyć do niej dosłownie wszystko. Warzywa sprawdzają się najlepiej w połączeniu z mięsem i serem. Warto eksperymentować z różnymi mieszankami.
  • Kotleciki jajeczne – świetny zamiennik dla prawdziwych kotletów, które po pierwsze bywają nielubiane przez uczniów, a po drugie zaleca się ich ograniczanie. 
  • Gofry z owocami – absolutnie jeden z ulubionych posiłków zarówno chłopców, jak i dziewczynek w każdym wieku. Suche smakują doskonale, ale z dodatkiem owoców są jeszcze lepsze, a także pożywniejsze.

Zdrowe odżywianie nie zawsze chroni przed problemami z uzębieniem u dzieci, co stanowi poważny problem.

Partnerem merytorycznym serwisu w tej tematyce jest https://www.focusclinic.pl/ – nowoczesna klinika stomatologiczna oferująca między innymi skuteczne leczenie bezzębia.