Czy jakość posiłku może wpłynąć na wynik egzaminu? Jak powinno wyglądać śniadanie przed egzaminem? Co jeść, by mieć siłę do nauki?
Na tydzień przed egzaminem:
- By dobrze przygotować się do egzaminu, oprócz nauki, nie zapomnij o codziennym, pożywnym śniadaniu. Twoje śniadanie musi być urozmaicone i bogate w składniki odżywcze, ale lekko strawne, bo inaczej zamiast pobudzić Cię do nauki, rozleniwi i wywoła senność.
- Pierwszy posiłek zjedz w ciągu godziny od wstania.
- Energii do nauki dostarczą Ci produkty pełnoziarniste ( chleb razowy, płatki zbożowe i muesli).
- Twoją pamięć i koncentrację poprawią: pestki, kiełki, a także owoce (szczególnie jagody, porzeczki, truskawki, maliny) i warzywa (pomidory, awokado, zielona sałata) lub świeżo wyciśnięte soki. Zawierają one witaminy C i E, które ułatwiają logiczne myślenie.
- Stres i zmęczenie zniwelują banany, suszone morele, czy orzechy, które możesz dodać do płatków muesli.
- Twoją sprawność myślenia, rozumienia i zapamiętywania poprawią również ryby, bogate w kwasy omega-3. Dlatego warto zjeść kanapkę lub sałatkę z łososiem, śledziem, szprotkami lub sardynką.
- Niezbędnym składnikiem każdego śniadania powinny być produkty dostarczające pełnowartościowego białka – nabiał (mleko, jogurty, półtłuste sery), chude wędliny najlepszej jakości (cielęce, drobiowe), rośliny strączkowe.
- Nie zapomnij o posmarowaniu kanapki dobrym tłuszczem roślinnym, np. margarynie Śniadaniowej. Jego dodatek jest niezbędny, aby organizm mógł przyswoić wszystkie witaminy zawarte w składnikach kanapki. Poza tym jest ona bogata w Niezbędne Kwasy Tłuszczowe (NNKT), które dobrze wpływają na skórę, włosy oraz samopoczucie.
- Natomiast jajka i oleje dostarczą lecytyny, która wspomaga zapamiętywanie i odtwarzanie faktów oraz gwarantuje sprawne myślenie.
WAŻNE: pij 2 litry dziennie (najlepiej wody mineralnej i świeżo wyciskanych soków), ponieważ niedobór wody w organizmie skutkuje pogorszeniem pamięci oraz koncentracji i zmęczeniem. Możesz także wypić kawę najlepiej z ekspresu, jeśli nie ma do tego przeciwwskazań zdrowotnych. Kofeina zawarta w kawie pobudza ośrodkowy układ nerwowy i poprawia myślenie. Także zielona herbata pobudza, ponieważ zawiera katechiny, które korzystnie wpływają na intelekt.
Dodatkowa wskazówka: Staraj się przygotowywać posiłki samemu, ponieważ tylko wtedy wiesz co jesz
Dzień przed egzaminem:
- Dzień przed egzaminem zrezygnuj z tłustych mięs, ponieważ są ciężkostrawne i obciążają organizm, a także powodują problemy z koncentracją i senność.
- Zjedz lekką kolację.
W dzień egzaminu:
- Powinieneś przygotować organizm do dużego wysiłku (porównywalnego z 42 km biegiem), ponieważ mózg podczas egzaminu pochłania aż 20 procent dostarczanych składników energetycznych!
- Śniadanie zjedz zaraz po wstaniu.
- Typ posiłku musisz dostosować do rodzaju egzaminu jaki będziesz zdawać!
Jeśli czeka Cię egzamin pisemny (czyli długotrwały wysiłek umysłowy) najlepszym wyborem będzie pełen posiłek zawierający węglowodany, tłuszcze, a także białka, czyli:
- Kanapka składająca się z bułki pełnoziarnistej dobrego tłuszczu roślinnego, np. margaryny Śniadaniowej, łososia lub szynki z indyka, plasterków pomidorów, liścia sałaty zielonej
- sok świeżo wyciskany np. z pomarańczy, woda mineralna, zielona herbata
- Pamiętaj o drugim śniadaniu, które weź ze sobą.
Jeśli czeka Cię egzamin ustny (czyli krótkotrwały wysiłek umysłowy) najlepszym wyborem będzie posiłek szybko przyswajalny, bogaty w węglowodany, czyli:
- Biała bułka z dobrym tłuszczem roślinnym, np. margaryną Śniadaniową i miodem,
- płatki zbożowe lub muesli z jakimś owocem, np. bananem
- sok świeżo wyciskany np. z pomarańczy, woda mineralna, zielona herbata
- Pamiętaj o drugim śniadaniu, które weź ze sobą.
Tuż przed samym egzaminem:
Możesz zjeść coś słodkiego. Najlepiej kawałek gorzkiej czekolady, która bogata jest w magnez niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a którego najczęściej brakuje w stresujących sytuacjach.