Kiedy masz haluksy – co dalej?

Kiedy masz haluksy Szczęśliwy pomimo halucynacji: Jeśli but szczypie z powodu cebuli, niekoniecznie potrzebna jest operacja. Ale – w najprawdziwszym tego słowa znaczeniu – inna postawa.

Może zaczynać się od małych, bolesnych szwów w stopie, na początku rzadko, potem coraz częściej. Albo kula dużego palca jest spuchnięta, zaczerwieniona i boli – około 10 milionów Niemców cierpi na halucynacje, większość z nich to kobiety. Z hallux valgus (co oznacza przekrzywiony duży palec u nogi), duży palec przesuwa się w kierunku pozostałych palców u nóg, a kula stopy wybrzuszona na bok.

Oprócz deformacji, możliwe są również skutki bólu i powstawania zakrzywionych do góry palców u stóp młotka. Zbyt ciasne i zbyt wysokie buty sprzyjają temu rozwojowi, ale może on być również uwarunkowany genetycznie. Dla niektórych osób ich halucynacje są bardziej problemem kosmetycznym, podczas gdy inni cierpią na zapalenie stawu śródstopno-paliczkowego dużego palca i związany z nim chroniczny ból.

Haluksy – kto jest dotknięty?

Monachijski znawca stóp i autor bestsellerów Carsten Stark poświęcił swoją nową książkę, którą warto przeczytać, różnym wadom zgryzu i ich leczeniu. Według Starka, na pewno są kobiety, które regularnie noszą wysokie obcasy i nie mają żadnych problemów. A kobiety, które prawie wyłącznie nosiły płaskie buty, mimo to wykształciły halucynacje.

Stark opracował strategie wykraczające poza wkładki, zastrzyki i operacje, a w swojej książce skupia się na ćwiczeniach i nowych wzorcach ruchowych, na „przekierowaniu” głowy i umysłu, na dyscyplinie i życzliwości wobec siebie – ostatecznie Stark dąży do nowej relacji z własnymi stopami. „Świadomie weźcie czas na ćwiczenia. Nie praktykuj w połowie serca z boku lub pod presją czasu, to jest bezużyteczne i nie pomoże też twojemu wielkiemu palcowi”, pisze.

Hallux valgus i ból

Samoopieka i życzliwość wobec siebie i swoich stóp również pomogły Birigt Faschinger-Reitsam. Tańczyła tango kilka razy w tygodniu, godzinami i z entuzjazmem. Aż nagle bolą ją stopy i to bardzo. Były tygodnie, kiedy w dzień i w nocy dręczyły ją silne bóle stóp. „Nie mogłem już stać w pozycji pionowej i czułem się jakbym chodził po felgach.” Wysłała męża samego na tango i była z tego powodu niezadowolona. Bo tęskniła za tańcem.

Myślę, że to właśnie sprawiło, że dziewczyna z Monachium postanowiła stawić czoła swojemu problemowi. „Czułem się, jakby moje stopy wysyłały mi pobudkę, jakby, hej, uważaj na nas, dbaj o nas, i zobacz, co czujesz o sobie i swoich potrzebach.”

Co pomaga przeciwko haluksom?

Tak jak zaleca Carsten Stark w swojej książce, Birgit wyruszyła na szerokie poszukiwania wskazówek. Co było nie tak z jej stopami, halucynacją z wygięciem tonącej stopy i łukiem tonącej stopy? Masz operację? Jej zdaniem, wygląd i uczucie są bardzo ważne, gdy chodzi o problemy ze stopami, radzi: „My kobiety często jesteśmy zbyt perfekcjonistkami i ignorujemy nasze wyczerpanie. Nasze stopy są istotną częścią naszej egzystencji, jeśli uczynimy je szczęśliwymi, całe ciało będzie się cieszyć”.

Na haluksy tylko VellaFoot – opinie, forum, efekty, cena, gdzie kupić – apteka, allegro

Strategie Birgit były zróżnicowane. Znalazła lekarza, który ponownie poparł jej postanowienie o tango. Nauczyła się ćwiczeń w szkole dla stóp w Monachium i odkryła połączenia wewnątrz ciała, na przykład, co niepoprawne chodzenie ma wspólnego z napiętą dnem miednicy lub ciasną szczęką.

Dziś 56-letnia biznesmenka i matka dwóch synów tańczy regularnie ponownie, ale czuje się lepiej i przestaje, gdy jej stopy są zmęczone. Temat „stopy” ją fascynuje. W międzyczasie napisała książkę i stymulujący blog na www.draufgaengerin.de, „dla kobiet, które chcą czuć się sobą – boso lub na wysokich obcasach”. Tam też prowadzi kurs online pod hasłem „Stojąc przy tobie”, co jej pomogło.

Haluksy: Szkolenie zamiast operacji

Dynamika spirali jest uważana za pomocną. Fizjoterapeuta Andrea Soppart otworzył pierwsze zarejestrowane centrum Dynamiki Spirali w Kolonii. Koncepcja ta została opracowana przez szwajcarskiego lekarza dr Christiana Larsena: Jeśli ciało porusza się po spirali zgodnie ze swoim planem, porusza się naturalnie i w sposób promujący zdrowie. Na przykład stopa jest wkręcana w trzech wymiarach. Jeśli to połączenie śrubowe zostanie utracone z powodu nieprawidłowego obciążenia, pojawiają się problemy.

Szkolenie zamiast operacji to podejście Sopartu. Jest to realistyczne dla co najmniej 1/3 pacjentów z halucynacją. Ćwiczenia percepcyjne, mobilizujące i wzmacniające, które mogą być zintegrowane z codziennym życiem, wywołują w wielu z nich efekt aha. Oh, więc to jest powiązane, więc to jest anatomicznie poprawne, wielu z ich pacjentów zauważa ze zdumieniem. „Oferujemy wyuczoną instrukcję obsługi dla ciała. Im wcześniej, tym bardziej zapobiegawczo, im później, tym bardziej terapeutycznie” – to credo Sopartu.

Podczas jego minimalnie inwazyjnego zabiegu, kość śródstopia jest przecinana, palec jest dokładnie wyrównywany i stabilizowany za pomocą drutu tytanowego. Zalety tej metody: pozostaje tylko niewielka blizna, więc wynik jest estetycznie i kosmetycznie bardzo dobry, operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, drut tytanowy usuwany jest po czterech tygodniach, dzięki czemu w kości nie pozostaje ciało obce. Po operacji pacjent może pojawić się natychmiast w specjalnym bucie, dzięki czemu jest mobilny, co z kolei znacznie zmniejsza ryzyko zakrzepicy.

Dodaj komentarz

Śniadaniowa Klasa